Workshop točení na kruhu

“Na chvíli se zastav a udělej si v tomto uspěchaném světě chvilku jen pro sebe”

Hledáte činnost při které na chvíli vypnete hlavu, zapomenete na každodenní shon a zároveň si vyzkoušíte něco nového? Práce s hlínou je skvělým způsobem, jak zrelaxovat a užít si chvilku pro sebe.

Jsem Terka a ráda vás celým procesem výroby keramiky na hrnčířském kruhu provedu. Společně si zašpiníme ruce od hlíny a vy si vytvoříte vaše originální keramické výrobky. 

Co můžete očekávat?

  • Seznámení s jednotlivými fázemi výroby keramiky a materiály
  • Jak zpracovat hlínu
  • Základní techniky točení na kruhu
  • Obtáčení výrobků a přidělávání oušek
  • Glazování

Jak bude kurz probíhat? 

Kurz se skládá ze tří lekcí, s každou lekcí trvající cca 3 hodiny.

  • První lekce – Naučím vás, jak správně hlínu zpracovat. Představím vám základní techniky točení na hrnčířském kruhu a začnete si tvořit své vlastní keramické kousky.
  • Druhá lekce – Ukážu vám, jak si vaše výrobky obtočíte = pomocí nástrojů je opracujete do finálního tvaru. V této fázi můžeme hrnečkům připevnit ouška.
  • Třetí lekce – Provedu vás technikami glazování a dekorování pomocí engob.

Mezi první a druhou lekcí musí být minimálně jeden den pauza, aby výrobky trochu zatvrdly a mohly se obtáčet. Mezi druhou a třetí lekcí musí být vždy přibližně dvoutýdenní pauza. Výrobky musí před prvním výpalem úplně proschnout. Následně je dám do pece na tzv. přežah = první výpal. Poté už budou připravené na třetí lekci – glazování. Domů většinou odcházíte se 4-5 výrobky. 

Pro koho je kurz určený?

Kurz je vhodný pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet točení na kruhu a proniknout hlouběji do výroby keramiky. V ateliéru mám jeden hrnčířský kruh, maximální kapacita kurzu je proto jedna osoba, díky tomu se vám tak můžu věnovat naplno. 🙂

Co si přinést?

Ideálně oblečení, které vám nebude vadit, když se zašpiní. Mám k dispozici zástěry, ale při prvním točení na kruhu většinou hlína lítá všude okolo. 🙂 Doporučuji si proto přinést jak tričko, tak kalhoty. Není se ale čeho obávat, hlína jde z oblečení bez problému vyprat.

V ceně kurzu je veškerý spotřebovaný materiál, glazury, pomůcky a dva výpaly v peci.

Dílna - Workshopy